Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства
Державне підприємство
«Вигодське лісове господарство»
 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
НОВИНИ Новини галузі

Як оцифрувати український ліс?


Назад Назад

           Євген Кузьменко коодинатор комітету деревообробної галузі Європейської Бізнес Асоціації

Нещодавно Президент України заявив, що необхідно запровадити єдину державну систему обліку деревини – система ЕОД – яка буде розповсюджуватись на всі без виключення лісові угіддя.

Незважаючи на досить чітку позицію голови держави, відбувається затягування прийняття відповідного проекту рішення уряду, який вже близько двох років знаходиться на стадії розробки та погодження.

Цим законопроектом Кабмін пропонує реалізувати пілотний проект, в рамках якого система ЕОД буде обов’язковою для ведення всіма лісокористувачами. Потрібно зазначити, що дана система вже запроваджена у лісових господарствах, підпорядкованих Держлісагентству. Але вона не поширюється на інших лісокористувачів, таких як державні підприємства Міноборони, Мінекології, комунальні підприємства тощо. Останні заготовляють за різними даними від 17% до 27% від загального обсягу деревини.

Система ЕОД показує всі дані про деревину від моменту її заготівлі до продажу, або надходження на переробку. Хто та на основі яких документів її заготовив, характеристики деревини – порода, сорт, довжина, діаметр, – кому та за якою ціною її продали.

До того ж, нещодавно відбулася презентація та передача Національній поліції України додатку до ЕОД – модуля Контроль. За допомогою цього модуля Нацполіція зможе оперативно перевіряти легальність заготівлі та транспортування деревини на основі даних з системи.

Наприклад, співробітники Нацполіції зможуть здійснювати перевірки безпосередньо під час руху лісовозу. Потрібно всього лише зробити запит через додаток та ввести номер бирки з партії лісу або номер лісовозe. Після цього працівник поліції одразу отримує інформацію з системи про те, хто заготовив деревину, хто має право її перевозити, куди перевозять круглий ліс та хто є покупцем даної партії деревини.

У комплексі це має стати суттєвим кроком до подолання проблеми незаконних рубок та нелегального транспортування деревини.

Чому важливо, щоб підключилися усі лісокористувачі? Для більш ефективної роботи системи ЕОД критично важливо, аби нею користувалися всі лісокористувачі, незалежно від форми підпорядкування. Система не може ефективно працювати, якщо частина лісгоспів не обліковує ліс в ЕОД.

Уявімо, наприклад, що на алкогольну продукцію наносять акцизні марки лише частина виробників. Це, безперечно, призведе до тіньового обігу та втрати державою коштів. До речі, в алкогольній галузі основний принцип обліку закріпився дуже добре – вся міцна алкогольна продукція, яка не містить акцизної марки, є нелегальною.

Розповсюдження ЕОД на всіх лісокористувачів також необхідне для прийняття зважених управлінських рішень. Як щодо розвитку галузі в цілому, так і щодо створення нових деревообробних підприємств, або збільшення їхніх потужностей. Адже для цього необхідні точні аналітичні звіти про об’єми заготівлі та наявність ресурсу в цілому по Україні.

Про справжні об’єми заготівлі деревини можливо буде говорити тільки тоді, коли всі лісокористувачі будуть надавати дані до системи через маркування та облік в ЕОД.

Якщо ж залишити все як є і користувачами системи ЕОД будуть лише лісгоспи Держлісагентства, то це залишить можливість для маніпуляцій з походженням деревини. Тобто дасть можливість говорити, що ліс не з лісгоспів Держлісагентства, а тому не має бути облікований у системі ЕОД тощо.

Саме тому ми закликаємо якнайшвидше зобов’язати усіх лісокористувачів долучитися до системи ЕОД. І сподіваємося, що у короткі терміни депутати приймуть вищезгаданий проект постанови Кабінету міністрів України.

 http://biz.nv.ua/ukr/experts/kuzmenko_ye/jak-otsifruvati-ukrajinskij-lis-2021327.html

 За матеріалами сайту: http://lesovod.blogspot.com/

 

 

 
77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX