Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства
Державне підприємство
«Вигодське лісове господарство»
 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
НОВИНИ Новини галузі

Лісопереробники вимушені купувати ліс в агресора на мільярди гривень


Назад Назад

РФ є найбільшим постачальником кругляку в Україну з долею 85% на ринку імпортного кругляку. Так у першому кварталі поточного року Україна імпортувала лісопродукції на 2,2 мільярди гривень, з яких необробленого лісу та дров на 90 мільйонів. Головним імпортером лісу є Російська Федерація, яка контролює 85% усіх імпортних поставок необробленої та 20% обробленої сировини на українські лісопереробні підприємства.

Такий факт фінансової підтримки Росії, що воює проти нашої держави, сьогодні вражає особливо. Адже керівні органи країни, СНБО та інші, не раз проводили засідання де розглядались і затверджувались принципи мінімізації економічної взаємодії з РФ. На виконання цих рішень — сотні українських підприємств переглянули свої контракти та замінили продукцію з РФ — відчизняною або імпортною — з дружніх країн.

Однак, як бачимо, тенденція не сприяння ворогові чомусь оминула Держлісагенство. І воно, як головний регулятор ринку створило ситуацію — при котрій кожен громадянин країни, купуючи вироби з російської деревини — фінансує щоденне вбивство на фронті наших українських солдатів.

Об’єм надходжень з РФ у 2018 році оцінюється у 3 мільйони гривень або трохи більше 13 тисяч кубометрів у перерахунку на деревину. Лісопереробники скаржаться, що на внутрішньому ринку здебільшого присутня неліквідна сировина, застосування якої дуже обмежене – доводиться імпортувати якісний ліс. Хоча в той же самий час певні компанії експортують великі об’єми якісного лісу з України. Виходить — чомусь не всім є змога купити якісну українську сировину.

В цілому, зовнішньоекономічна діяльність України в лісовому секторі виглядає позитивно. Наприклад, у І кварталі 2018 року, експорт дров та паливної деревини перевищив імпорт в 6876 разів: імпортовано було лише 109 тон, а експортовано – майже 750 тис. Цей показник, однак, може не бути таким втішним, оскільки, як вже писав Український лісовий портал, існує вірогідність того, що більшість контрабандного кругляку вивозиться під виглядом дров.

За аналогічний період імпорт необробленого кругляку склав 11 тисяч кубометрів (700 тисяч доларів), а обробленого – майже 22 тисячі (2,7 мільйонів доларів). Сумарний експорт обробленого кругляку склав 1,6 мільйонів кубометрів, що в 72 рази перевищує імпорт.

Дуже сумнівною тенденцією в імпорті дерева в Україну є стрімке зростання присутності Російської Федерації на цьому ринку. Абсолютні цифри все ж не дають великого приводу для турботи, оскільки, порівняно з загальним об’ємом лісопереробного ринку, російський імпорт – краплина у морі. Однак за останні два роки Росія втричі збільшила свою присутність на ринку обробленої сировини: з 6,4% у 2016-му до 18,08 у 2018-му.

При цьому, якщо за весь 2017 рік ми купили обробленої сировини на півмільйона доларів, то лише за перший квартал 2018 року ми накупили стільки ж! Аналогічну проблему ми можемо спостерігати й у імпорті необробленого кругляку. За весь 2017 рік Росія ввезла кругляку на 695 тисяч доларів, але вже за поточний рік ця цифра досягла 602 тисячі, що складає 85% імпортного кругляку.

Цифри, дійсно, невеликі. Це навіть, радше, не економічна, а морально-етична проблема. Але не все так просто. Головною причиною імпорту деревини є дефіцит сировини на внутрішньому ринку, що викликаний штучною причиною – мораторієм на вивіз кругляку, що спричинив масове розростання злочинних схем експорту лісу.

Лісопереробник Петро Волочай скаржиться: «Традиційно, якісного лісу ніколи й не вистачало – промисловці одразу все розкуповували, не всім доставалося те, що вони хотіли і в об’ємах, які вони хотіли. Але тепер проблема поглибилася, адже ніхто не зацікавлений у чесній торгівлі: за безцінь купили, за безцінь оформили як дрова, втридорога продали закордон. Якби перекуп тут брав ліс, належним чином його оформлював й торгував їм у Європі, я вас запевняю, його дохід був би на рівні максимум 25% відсотків. А коли маржа 300%, то вам будуть співати, що без мораторію ніяк, мовляв, все зрублять».

 Жоден з опитаних лісопереробників не зізнався, чи купує він ліс в РФ. Лише один виробник OSB-плит відверто розповів, чому він купує ліс в агресора.

 «До Європи вивозять найякісніший кругляк. Тут, дай Бог, лишаються дрючки, яким мені у промисловості немає ніякого застосування. Окрім Росії я можу купити якісну сировину, наприклад в Білорусі, Прибалтиці чи Польщі. Але ви самі розумієте, що російська сировина найдешевша та її найлегше оформити, – прокоментував переробник, що побажав не називати себе. – Найцікавіше в тому, що ми, продавши найякісніший кругляк закордон та ще й контрабандою, потім купуємо в них за захмарні ціні ті самі OSB-плити, які могли б самі виробити тут, не сильно гіршої якості».

 На питання про сенс існування та ефективність лісових бірж більшість опитаних лісопромисловців махнули рукою, зазначивши, що переможці там заздалегідь відомі, а найцінніші лоти майже й не виставляються, одразу ідучи контрабандистам.

 
77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX