Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства
Державне підприємство
«Вигодське лісове господарство»
 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
НОВИНИ ЛІСГОСПУ

Лісових мешканців тут частують щотижня…


Назад Назад

Державне підприємство «Вигодське лісове господарство» активно працює та дбає не лише про флору нашого краю, але й про фауну. Традиційно в зимовий період на підприємстві  триває активна підгодівля дичини.  Напередодні підготовлюють та закуповують корми, облаштовують майданчики для підгодівлі і вже тоді частують звірину смаколиками. Поліпшення умов життя диких тварин на заселених ними територіях забезпечує зростання їхньої чисельності. Про це свідчать результати ведення мисливського господарства у багатьох країнах світу. Особливо вони вагомі в Німеччини, Швеції. Тут дуже багато кабанів, козуль, лосів. За останнє десятиліття багато зробила для примноження дичини сусідня Польща. І хоч у нашій країні часто – густо ситуації бувають плачевні, в основному через браконьєрів,  на Долинщині стараються, щоб все було на рівні. До прикладу, на території угідь ДП «Вигодське ЛГ» водиться поверх двох сотень оленів, стільки ж козуль, трохи менше кабанів. І, що важливо, ведеться активна боротьба з браконьєрством.  

Чим живе сьогодні мисливське господарство та чим полюбляє ласувати звірина взимку, питаємо головного районного  мисливствознавця Анатолія Вертепного.

-         Анатолію Леонідовичу, нагадайте нам, будь ласка, яка площа мисливських угідь на території ДП «Вигодське лісове господарство» і де знаходяться ці угіддя?

-         Площа мисливських угідь, наданих у користування, становить:  45417,9 га, з яких: - 44923,9 га – ДП «Вигодський лісгосп»; 494 га – мисливське господарство УТМР.

-         Чи налагоджений у лісгоспі облік кількості тварин та птахів? Поділіться цифрами.

-         За матеріалами обліку мисливської фауни 2018 року в районі обліковано:оленів благородних - 221, козуль – 262, кабанів – 224, разом парнокопитних – 707 особини. Зайців – 366, ведмедів – 23, вовків – 4 (добуто за сезрн лисиці рудої-18 голів), лисиці рудої – 50 голів.  Географічне розташування та кліматичні умови мисливського господарства сприятливі для проживання та розміщення багатьох видів фауни, а саме: оленя благородного; кабана;козулі, борсука; видри, білки, зайця-русака, ведмедя, куниці, тхора чорного, глухаря, куріпки та других.     
  Різноманітність видового складу фауни, географічно-кліматичні умови сприяють розвитку мисливського господарства, збільшенню поголів’я диких тварин. Налагоджений облік тварин, які є об’єктами полювання, має першорядне значення у ведені мисливського господарства. Таксація звірів проводиться після закінчення сезону полювання по сніговому покрову методом прогону.

Чисельність мисливських тварин на 2018 рік  

 

Мисливські угіддя лісгоспу

 Олень благородний

221

 Козуля

262

 Кабан

224

Заєць-русак

366

Лисиця

50

Вовк

4

Видра

32

Білка

391

Тхір чорний

86

Борсук

46

Куниця

176

Ведмідь бурий

23

Кіт лісовий

14

Рись

20

Куріпка

168

Глухар звичайний

151

Рябчик

282

-          

 

-         Чи є серед них ті, які занесено до Червоної книги України?

-         Звичайно, є, це борсук, видра, ведмідь, глухар, рись.

-         Знаємо, що нещодавно Ви частували лісових мешканців. Розкажіть детальніше, як часто Ви годуєте звірів, скільки кормів розставили цього разу…

-         Так, ми  розпочали сезон підгодівлі минулого тижня, одразу після завершення періоду для полювання. В п’ятницю ми розклали близько тонни люцерни, 300 кілограм вівса, 300 – кукурудзи, 50 кг солі ( омику). І так всю зиму кожного тижня ми спостерігаємо, щоб корми не закінчувались.

-         А яким чином триває процес підготовки харчів для дичини?

-         Сіно заготовляємо самостійно, все решта закупляємо. Вважаю, що для того, щоб зберігати харчі, необхідне спеціальне приміщення з обігрівом. А ми виходимо з ситуації так -  я пишу заявку на ім’я директора, Олександр Борисович виділяє кошти, їдемо в Долину, закупляємо харчі, вантажимо і відправляємо прямо до лісу.

-         І як ситуація, поголів’я збільшується?

-         Знаєте, жаль, але останнім часом зменшується, не лише у нас, але по всіх угіддях України  і це пов’язано з браконьєрством.

-         Яким чином контролюєте території зараз? Чи були цьогоріч на угіддях лісгоспу браконьєри?

-         Всього в нас у єгерській службі працює 10 людей. Єгерську службу в ДП «Вигодський лісгосп» очолюю я - районний мисливствознавець. Силами лісової охорони та єгерської служби ведеться контроль за термінами полювання та дотриманням лімітів добування, а також боротьба з браконьєрством та відстріл хижаків. Проводимо нічні патрулювання по трасі Долина – Хуст. У 2018 році було складено 6 протоколів, 6 постанов, одне попередження та решту - штрафи на суму 5, 100 гривень.

-         Які ж документи мисливець повинен мати при собі під час полювання?

-         Мисливський квиток, картку обліку добутої дичини та порушень правил полювання, дозвіл на зброю, якщо є собака, то паспорт на мисливську собаку. Вони без документів до полювання не допускаються.

-         Можливо хотіли б застерегти любителів постріляти і пояснити, якою є відповідальність за незаконне полювання. Штрафи зросли?

-         Такси за незаконне добування розраховані з урахуванням індексу інфляції та в середньому збільшилися в 4 рази за всіма видами тварин ще наприкінці 2017 – го року. Таким чином, для прикладу, браконьєр має компенсувати за незаконне добування або знищення лося 80 тис. грн (раніше було 20 тис. грн), оленя європейського – 60 тис. грн (було 15 тис. грн), оленя плямистого – 50 тис. грн, лані – 40 тис. грн (було 10 тис. грн), козулі та муфлона – 32 тис. грн (було 8 тис. грн). Крім того, збільшено суми відшкодування за незаконне добування або знищення хутрових і птахів. Зокрема, за бобра – 10 тис. грн (було 2600 грн); зайця-русака – 8 тис. грн (було 500 грн); бабака, куницю – 6 тис. грн (було 1500 грн); лебедя – 4 тис. грн (було 1 тис. грн); галагазів, гусей, кекликів, куріпок сірих, фазанів – 2 тис. грн (було 500 грн)"

-         Наостанок, поділіться секретом, як плануєте вдосконалювати живність лісу, можливо вивчали досвід інших країн, чи у наших Карпатах свої особливості?

-         Географічне розташування та кліматичні умови мисливського господарства у нас сприятливі для проживання та розміщення багатьох видів фауни, а саме: оленя благородного; кабана;козулі, борсука; видри, білки, зайця-русака, ведмедя, куниці, тхора чорного, глухаря, куріпки та других.     
  Різноманітність видового складу фауни, географічно-кліматичні умови сприяють розвитку мисливського господарства, збільшенню поголів’я диких тварин. Тут єдине але – наше застаріле радянське законодавство розроблене так, щоб процвітало браконьєрство, а воно прогресує. Для полювання сьогодні використовують тепловізори, найдорожчу зброю, зв’язки у різних сферах, всюдипрохідні джипи і так далі. Тому, поки немає змін в законодавстві, прогресу не буде. І тут – вивчай досвід, не вивчай. Маємо поміняти перш за все свою свідомість. Працівники нашого лісгоспу роблять все, що в їх силах, щоб підняти рівень мисливського господарства на відповідний щабель.

 
77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX